Geoblog.pl    mzmona    Podróże    2009 - Turcja - objazd po Turcji zachodniej - CIĄGLE W BUDOWIE    Dom Matki Boskiej

Dom Matki Boskiej

Turcja
Turcja, Selçuk

Na uboczu miasta Selçuk, na wzgórzu Solmissos (Słowicze) w pobliżu ruin starożytnego Efezu, znajduje się niepozorny kościółek, położony w urokliwym lasku. Jest to miejsce kultu zarówno chrześcijan jak i muzułman, którzy wierzą, że było to ostatnie miejsce zamieszkania Marii Matki Jezusa.

Budynek odbudowano na ocalałych fundamentach, odkrytych dzięki objawieniom niemieckiej zakonnicy Katarzyny Emmerich pod koniec XIX wieku. Wzniesiono go na planie krzyża i zwieńczono niewielką kopułą

Na początku naszej drogi wita nas figura Matki Bożej. Jej rozpostarte ręce zdają się życzliwie witać wszystkich przybyłych.

Nieco dalej na niewielkim placyku znajdują się pozostałości wkopanej w ziemię cysterny, w której zbierano wodę, wykorzystywaną później do chrztu przez zanurzenie.

Następnie udaliśmy się do celu - kamiennego domku Matki Boskiej. Już przy wejściu uwagę zwracają liczne dary wotywne, pozostawione przez pielgrzymów. W niewielkiej niszy stoi ołtarzyk z figurą Marii.

Istnieje zwyczaj, że przybywający tu pielgrzymi zapalają świece ku czci Marii. Do tradycji należy również skosztowanie wody z trzech bijących tu źródeł (dla zdrowia, miłości i szcześcia).

Niezwykłym miejscem jest również tzw. Ściana Życzeń, gdzie na specjalnych kratach można zostawić intencje, polecane wstawiennictwu Marii Dziewicy.

mzmona
Monika B